Erdoğan, Enderun teravihine katıldı

Erdoğan, Enderun teravihine katıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla münasebetiyle düzenlenen “Yenikapı’da Enderun Teravihi” namazına katıldı, ardından cemaate hitap etti.

Milli İrade Platformu’nun Haliç Kongre Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen iftar programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftarın ardından Yenikapı’ya geçti. Teravih öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mehter Takımı bir dinleti gerçekleştirdi. Programda salalar ve Kur’an-ı Kerim okundu.

Yatsı namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Enderun Usulü Teravih namazını ise her dört rekatta bir farklı imamlar kıldırdı. Her dört rekatın ardından ise farklı makamlarda bestelenen ilahiler okundu.

enderun teravihi ile ilgili görsel sonucu

Teravih namazına TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TBMM eski başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP İstanbul İl Başkanı, AKP milletvekilleri ve belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Namazın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakara suresinin son iki ayetini okudu. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde camilerde okunan hatm-i şeriflerin duası yapıldı.

enderun teravihi ile ilgili görsel sonucu

Erdoğan cemaate seslendi: ‘İstanbul’un diğer adı İslambol’

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, yüz binlerin enderun teravihini birlikte eda ettiğini dile getirdi. Bu buluşmanın büyük anlam taşıdığını söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Ülkemizde hatırlayın ‘Zulüm 1453’te başladı.’ diyenler var. Hatırlıyorsunuz o günleri değil mi? Bu akşam burada da zulüm değil, fethin 566. yıl dönümünü tesit edenler var. Kardeşlerim, ‘İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez, zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.’ Evelallah, o küçük idraklere karşı, idrakin büyüğünü ortaya koymuştur 566. yıl dönümünde. Ancak benim sizden bir istirhamım var. Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var. 22 gün sonra burasının nereden nereye geldiğini tam manasıyla ortaya koymak için gece demeden, gündüz demeden tüm kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Onlara bu gerçeği anlatmamız lazım. ‘Zulüm 1453’de değil, fethi mübin 1453’de başladı ve 566 yıl oldu’ dememiz lazım. Bunun için de çok çalışmamız lazım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hiç unutmayın evelallah bu millet ezanlarının susturulmasına müsaade etmedi. Bu ülkede Kuran sesi dinmedi, bayrak inmedi. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız diyerek yola devam edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Şu hadisi unutmayın, ‘Kişi sevdikleriyle beraberdir.’ Biz birbirimizi çok seviyoruz, böyle sevmeye de devam edeceğiz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *