“İslam ve Kadın” konulu panel düzenlendi

“İslam ve Kadın” konulu panel düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde düzenlenen panele erkeklerin ağırlığı damga vururken, Ağrı il müftüsü, Kur’an’ın kadına verdiği değeri ‘pozitif ayrımcılık’ diye tanımladı.

Okuyorum Kulübü ile Şuurlu Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen “İslam ve Kadın” konulu panele, Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Doç. Dr. Salih Geçit, Doç. Dr. Abdülcebbar Kavak, Dr. Öğretim Üyesi Saadet Altay ve Öğr. Gör. Latif Bakış konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu “Kuran’ın kadına verdiği değer yüksektir ve Kur’an kadına erkeklerden fazla kolaylık sağlamıştır. Bu pozitif bir ayrımcılıktır.” dedi. İslam’ın kadını koruduğunu ifade eden Topçu, İslam’da kadınlara verilen değeri gösteren ve açıklayan hadislerden örnekler verdi.

İhlas haber ajansının aktardığına göre, Doç. Dr. Salih Geçit de yaptığı konuşmada, günümüzdeki kadının değeri İslam’da 1400 yıl önce ortaya konmuştur. Kadınların değerini İslam’ın başlangıcıyla başlatmıştır. Kadınların hakları İslam ile birlikte verilmiştir. Batılı akımlar İslam’daki kadın haklarını olandan farklı bir yöne çevirmeye çalışıp, İslam’ı kadın üzerinden karalama yönünde çaba sarf ediyorlar.” dedi.

Panelin tek kadın konuşmacısı Dr. Saadet Altay, İslam’ın özünde bulunan kadın haklarından bahsetti. Çok eski dönemlerden beri Batı toplumunda kadının sosyal haklarının verilmediğini, kadının asıl haklarının İslam ile verilmeye başlandığını söyledi.

Feminizim

Öğretim görevlisi Latif Bakış da yaptığı konuşmada, “Rönesans döneminde kadınların cadı olarak görülüp yakılma anlayışı vardı. Bugün bile Batı’da sözde kadın haklarının savunulduğunu dışarıdan gösterilmeye çalışılsa da, kadının haklarının çiğnenmesi batı toplumunda varlığını sürdürmüştür.” dedi.

“Feminizm adında çıkan batı organlı akım, kadının haklarını savunma ilkesiyle görünse de, toplumda aile yapısını parçalamaya dönük bir harekettir.” diyen Bakış, son olarak; “İslam’ın kadına verdiği değerle, kadınların ilmi faaliyetlere azımsanmayacak bir katkı sağlamıştır.” dedi.

Program, konuşmacılara teşekkür sertifikalarının takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *