Mescid-i Aksa müftüsü: İsrail’le nasıl yakınlaşırsınız!

Mescid-i Aksa müftüsü: İsrail’le nasıl yakınlaşırsınız!

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, “Mescidimiz (Aksa) işgal altındayken ve işgalcilerin postallarıyla kirletiliyor iken nasıl olur da onlarla (İsrail) yakınlaşırsınız?” dedi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da cuma hutbesini, Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin okudu.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın işgal altında olduğunu vurgulayan Şeyh Hüseyin, Aksa’nın her gün işgal güçlerinin postallarıyla kirletildiğine dikkati çekti.

Arap ülkelerinin İsrail ile yakınlaştığına işaret eden Şeyh Hüseyin, “Mescidimiz işgal altındayken ve işgalcilerin postallarıyla kirletiliyor iken nasıl olur da onlarla yakınlaşırsınız?” ifadesini kullandı.

Şeyh Hüseyin, Mescid-i Aksa’nın sadece Müslümanlara ait olduğunu ve bölünmeyeceğini vurgularken Filistinlilere de “İsrail’in provokasyonlarına gelmemeleri” çağrısında bulundu.

Yeni Zelanda’daki şehitler için gıyabi cenaze namazı

Kudüs ve Filistin Müftüsü ayrıca, bugün Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen terörist saldırıyı da kınayarak, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Yeni Zelanda’daki katliamda öldürülenler için gıyabi cenaze namazı
Öte yandan Yeni Zelanda’daki terörist saldırıda hayatını kaybedenler için Mescid-i Aksa’da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma namazının ardından Şeyh Yusuf Ebu Suneyne tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazı sonrasında Yeni Zelanda’daki katliamda hayatını kaybedenler için toplu dua edildi.

40 bin kişi cuma namazında

Harem-i Şerif’ten uzaklaştırma cezası verilen Filistinlilerle dayanışma
Öte yandan onlarca Filistinli de cuma namazını İsrail polisinin Harem-i Şerif’ten uzaklaştırma cezası verdiği Filistinlilerle dayanışma için Mescid-i Aksa’nın El-Esbat (Aslanlı) Kapısı’nda kıldı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, 40 binden fazla kişinin bugün Harem-i Şerif’te cuma namazı kıldığı belirtildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Ali Bal
    15 Mart 2019, 17:17

    Velayet Kur’an’da kullanılan çok temel bir kavram.Yani ümmetin siyasal,ekonomik,toplumsal kısacası hayatın bütün alanlarında birbirinin yanında olması,birbirini sahiplenmesi,tek bir aile olması ilkesi.İslami tebliğ ve davet çalışmalarında bu kavram hakettiği yeri bulmuyor.İslam alemi zalim sultası altında ve zillet içinde yaşıyorsa,zulme ve sömürüye maruz kalıyorsa muhakkak din anlayışında bir arıza vardır.Bunlardan birisi de belirttiğim gibi velayet kavramının Müslüman zihninde gerektiği gibi ön planda olmaması,anlam ve öneminin bilinmiyor olmasıdır.

    REPLY