Ağırakça: ‘Bizim medeniyetimiz vahiy ürünü bir medeniyettir’

Ağırakça: ‘Bizim medeniyetimiz vahiy ürünü bir medeniyettir’

“İslami ilimler vahiy ürünüdür. Bizim medeniyetimiz de vahiy ürünü bir medeniyettir” diyen Prof.Dr. Ağırakça, bilginin aktarılması konusunda en sağlam metodun usul ve hadis âlimlerinin yaptığını belirtti.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın konuşmacı olarak katıldığı “İslami İlim Mirasımız” konferansı gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve öğrencilerin katılım sağladığı konferans, Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, kültür ve ilim tarihinin en önemli kurumlarından biri kabul edilen Beytü’l-Hikme ile ilgili bilgi verdi.

“İslami ilimler vahiy ürünüdür. Bizim medeniyetimizde vahiy ürünü bir medeniyettir. İslam medeniyeti Medine’de ortaya çıkmış bir medeniyet olup, en büyük özelliği telif medeniyeti olmasıdır” diyen Ağırakça, dünya ilimler tarihinde bilginin aktarılması konusunda en sağlam metodun bizim usul ve hadis âlimlerimizin ortaya koyduğu metot olduğunu söyledi.

“İmam Şafii’nin er-Risale adlı eseri, Avrupalı oryantalistleri bile tedirgin eden ve onları İslam’a saldırma noktasında bezdiren bir çalışmadır.” diye ifade eden Ağırakça, muhaliflerin ve bilim adamlarının vefat tarihlerinin mutlak surette bilinmesi gerektiğini, onların soyadlarının olmamasına karşın onları ifade eden soyadlarının vefat tarihleri olduğunu söyledi.

Astronomi, fizik, kimya, matematik, tıp, eczacılık alanında İslam âlimlerinin çalışmalarını örneklendiren Ağırakça, öğrencilere önlerine büyük hedefler koymaları ve dil öğrenmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Konferansın ardından yazdığı kitapları İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine hediye eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül tarafından plaket ve hediye takdimi yapıldı.

(Güneydoğu Güncel)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *