AKP İzmir adayı Zeybekci’den ‘yaşam tarzı’ açıklaması

AKP İzmir adayı Zeybekci’den ‘yaşam tarzı’ açıklaması

İzmir’e adaylığını koyan eski bakan Nihat Zeybekci, T24’te Şirin Payzın’ın konuğu oldu. Yaşam tarzı tartışmasının gericilik olduğunu savunan Zeybekci, Atatürk’ün bir sembol olduğunu, bugüne kadar da yerli içki üretimini koruduklarını anlattı.

Merak edilen soruları T24’ten Şirin Payzın AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci’ye sordu.

CHP’nin kalesi sayılan İzmir’de, Tunç Soyer’in rakibi AKP’de uzun yıllar ekonomi bakanlığı yapmış Nihat Zeybekci. Zeybekci, adaylığı açıklandıktan sonra İzmir’le olan ilişkisini “Ferhat ile Şirin” göndermesi üzerinden yaptı. Bu gönderme ne anlama geliyordu, ‘yaşam tarzı’ tartışmaları konusunda ne düşünüyordu; laik, Atatürkçü seçmene mesajı neydi ve “HDP eşittir PKK” açıklaması hakkında ne düşünüyordu?

Zeybekci’ye göre “yaşam tarzı” tartışmasını hâlâ yapıyor olmak hem İzmir’e haksızlık hem de gericilik ve yobazlık…

“Atatürk bağımsızlığın sembolüdür”

Laik ve Atatürkçü seçmene de mesaj veren Zeybekci “Atatürk yüzde 25’lik bir partinin insafına mı kaldı, Atatürk anti-emperyalist duruşuyla bağımsızlığın sembolüdür, 82 milyonun kahramanıdır ama herkesin sevme şekli başkadır” dedi.

“Şarap, içki üretimini koruyarak geldik”

Şirin Payzın’ın “AK Parti’ye yönelik genel bir önyargı var, şarap üretimine teşvik vermeyi düşünür müsünüz?” sorusuna da “alkollü içki üretimini destekleyerek geldik, hükümet olarak yerli içki üretimimizi, diğer ülkelerden ithal edilen ürünlerin üzerine koyduğumuz vergilerle koruyarak geldik” sözleriyle yanıtladı.

Zeybekci, Kürt seçmenin de belirleyici olduğu İzmir’de “Kürt seçmene ne mesajınız var” sorusuna, “Kürt vatandaşlarımızı bir kimlikle tanımlamak ayrıştırmaktır” sözleriyle karşılık verdi.

AKP’nin İzmir adayı, Payzın’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “HDP eşittir PKK” açıklamasının Kürt seçmen nezdinde sıkıntı yaratıp yaratmadığı sorusunu, “HDP demokratik, seçimlere giren legal bir partidir. Ama terörü bir kez lanetlemeleri gerekir” diye yanıtladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *