İki kadın ‘vatandaşlık hakkı’ gereği Hindu tapınağına zorla girdi, tapınak kapatıldı 

İki kadın ‘vatandaşlık hakkı’ gereği Hindu tapınağına zorla girdi, tapınak kapatıldı 

Hindistan’ın güneyindeki Kerala eyaletinde iki kadın yüzyıllardır uygulanan geleneği delerek tapınağa girdi. 

Yerel basın kadınların ziyaretinin ardından görevli rahibin tapınağı kapatarak arındırma töreni yaptığını duyurdu. İktidar partisinin eyalet kolu başkanı ise halka protesto çağrısında bulundu.

Euronews’te yer alan habere göre, kadınların tapınağa girmesinin vatandaşlık hakkı olduğunu belirten Kerala eyalet bakanı hükümetin tapınağa girmek isteyen kadınların güvenliğini sağlamaya devam edeceğini duyurdu. Tapınak çevresine polis güçleri yerleştirildi.

Eyalet yönetimindeki muhalifler ise bu durumun bir ihanet olarak değerlendirdi ve yönetimin geleneği ihlal etmenin cezasını çekmesi gerektiğini vurguladı. Hindistan Başbakanı Nerendra Modi’nin partisi BJP’nin Kerala eyalat başkanı ise ateist yönetimin Hindu tapınaklarını yok etme komplosu olduğunu söyleyerek müritleri protestoya çağırdı.

Yüksek Mahkeme serbest bırakmıştı

Sabarimala tepesindeki Hindu tapınağında uygulanan adet yaşındaki kadınların girmesinin yasağı geçtiğimiz Eylül ayında yüksek mahkemenin aldığı bir kararla kaldırıldı. Karara Ekim ayında karşı yapılan protesto gösterilerinde yüzlerce Hindu ile polis arbede yaşanmıştı.

Kadınların tapınak girişinde bekleyen gönüllü korumaları aşarak nasıl içeri girdikleri bilinmiyor, ancak herhangi bir engelle karşılaşmadıkları belirtiliyor. Ele geçirilen video kayıtlarında kırklı yaşlardaki iki kadının başları örtülü şekilde tapınakta dolaştığı görülüyor. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kadınlar daha önce de tapınağa girmeye çalışırken engellenmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *