Gürcistan’ın yeni cumhurbaşkanından Avrupa ve NATO açıklaması

Gürcistan’ın yeni cumhurbaşkanından Avrupa ve NATO açıklaması

Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katıldığı yemin töreninde Gürcistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Avrupa ile entegrasyon sürecini devam ettireceğini belirtirken, NATO ile yakın işbirliğinin de sürdürülmesi gerektiğini savundu.

TELAVİ (AA) – Gürcistan’da 28 Kasım’da düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oyların yüzde 59,54’ünü alarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olma unvanını kazanan Salome Zurabişvili, yemin ederek görevine başladı.

Telavi kentindeki Kral Erekle 2. Sarayı’nda düzenlenen yemin törenine, Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı. Törene ayrıca, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, farklı ülkelerden meclis başkanları ve bakanlar, diplomatlar ve diğer davetliler katıldı.

Zurabişvili, Gürcistan Anayasası’na el basarak yemin etti ve askerleri selamladı. Gürcistan Milli Marşı’nın çalınmasının ardından törende bir konuşma yapan Zurabişvili, kendisini ülkesinde yaşayan tüm halkların cumhurbaşkanı olarak gördüğünü ifade etti.

Avrupa ile entegrasyon

Ülkesinin 5. cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatan Zurabişvili, ülkesinin kalkınması ve ilerlemesi için önceki cumhurbaşkanlarının önemli adımlar attığını belirtti. Zurabişvili, Gürcistan’ın Avrupa ile entegrasyonu sürecini devam ettireceğini aktardı.

Rusya’nın Gürcistan’ın tarihi toprakları Abhazya ve Güney Osetya’yı işgal ettiğini dile getiren Zurabişvli, “Gürcistan büyük sorunlarla karşı karşıya. Abhazya ve Güney Osetya Rusya tarafından işgal edildi. İşgal hattı içeriye doğru gelmeye devam ediyor ve oradan vatandaşlarımız kaçırılıyor. Bu egemen bir ülke için kabul edilemez. Biz buna alışamayız.” dedi.

Rusya’yı Gürcistan’a yönelik tüm uluslararası hukuki haklarını tanımaya çağıran Zurabişvili, normal komşuluk ilişkileri için bunun şart olduğunu vurguladı.

NATO ile işbirliği

Güvenlik imkanlarını artırmak için NATO ile yakın iş birliği sürdürülmesi gerektiğini işaret eden Zurabişvili, “Karadeniz’in güvenliğinin güçlendirilmesi en önemli amaçlarımızdan biridir.” diye konuştu.

Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması için Abhazya ve Güney Osetya halkıyla ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve yeni barış köprüleri inşa etmesi gerektiğini anlatan Zurabişvili, “Gürcistan’ın birleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Yemin törenine protesto

Bu arada, cumhurbaşkanı seçimlerin sonuçlarını kabul etmeyen, Zurabişvili’yi cumhurbaşkanı olarak tanımayan ve aynı zamanda erken genel seçim çağrısında bulunan “Birlik Güç İçindedir” muhalefet koalisyonunun liderleri ve taraftarları yemin törenini protesto etti.

Gürcistan’ın çeşitli bölgelerinden törene gitmeye çalışan muhalefet liderleri ve protestocular Telavi’ye 40 kilometre uzaklıkta polis tarafından durduruldu. Polisin grubun farklı bir güzergahı kullanmalarını söylemesi üzerine grup, polis kordonunu aşmaya çalıştı.

Bunun üzerine polis ve grup arasında gerginlik yaşandı.

Öte yandan, “Birlik Güç İçindedir” muhalefet koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Grigol Vaşadze ve beraberindeki grubun, törenin düzenlendiği sarayın önünde gösteri yapmasına polis izin vermedi.

Vaşadze, gazetecilere yaptığı açıklamada, protestocuların büyük kısmının Televi’ye gelmeden polis tarafından durdurulduğu belirtti.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde hile yapıldığını savunan Vaşadze, muhalefet olarak erken parlamento seçimleri çağrısında bulunduklarını ifade etti.

Yemin töreninin ardından bir grup protestocu, bazı Gürcü milletvekillerinin araçlarını önünü kesmeye çalıştı. Bu arada, Telavi’deki protestocular, bölgeye gelmeye çalışan diğer eylemcileri bekliyor.

Oktay, Gürcistan Başbakanı Bahtadze ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze ile görüştü.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin göreve başlama töreni için Telavi’de bulunan Oktay, Bahtadze ile King Erekle II Sarayı’nda bir araya geldi.

Oktay, 2019’un ilk çeyreğinde yapılacak Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı için Bahtadze’yi Türkiye’ye davet etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede, Gürcistan ve Türkiye arasında sınır komşusundan daha öte güçlü ilişkilerin olduğu ifade edildi.

Son dönemde faaliyete geçen enerji ve ulaşım hatlarıyla iki ülke arasındaki bölgesel iş birliğinin arttığının vurgulandığı görüşmede, ekonomik iş birliği ve ortak projelerin artarak devam etmesi konusunda mutabık kalındığı öğrenildi.

Görüşmede, güvenlik birimlerinin ortak çalışmasından duyulan memnuniyetin de vurgulandığı kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *