Uber dolmuşçuluğa da başlayacak, ilk uygulama yeri ise Mısır

Uber dolmuşçuluğa da başlayacak, ilk uygulama yeri ise Mısır

Türkiye’de büyük tartışmalara sebep olan ve taksi esnafının tepkisini çeken, internet üzerinden taksi uygulaması Uber, şimdi de toplu taşıma hizmetine gireceğini açıkladı. Uber Ceo’su bunu Mısır’da ilan etti. Mısır’da 90 binden fazla Uber sürücüsü bulunuyor.

Euronews adına Kerem Congar’ın hazırladığı habere göre, Uber’in Ceo’su Dara Khosrowshahi, bu niyetlerini Kahire’ye ziyareti esnasında açıkladı. Khosrowshahi, Mısır ve Ortadoğu pazarının önemine işaret etti. İlgili haberin ayrıntıları şöyle:

Şirketin tepe yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi, Kahire’ye yaptığı ziyaret sonrası hızla büyüyen düşük bütçeli toplu taşıma hizmetine yatırım yapacaklarını belirterek “Dünyada ve Mısır’da Uber’in sağladığı hizmete ulaşamayan milyonlarca insan bulunuyor. Bu yeni uygulamayla, müşterilerin bu hizmetlerden çok daha kolay bir şekilde yararlanmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Uber Lite adında yeni bir telefon uygulaması da çıkaran şirket, yeni minibüs ve otobüs hizmetine 2019’un ilk aylarında başlayacağını açıkladı. Şirketin CEO’su Khosrowshahi “Mısır ve Orta Doğu pazarı Uber için çok önemli. Şirket olarak bu bölgeye yatırım yapmayı sürdüreceğiz.” dedi. İran asıllı ABD’li CEO ayrıca bu uygulamanın, şirketin sağladığı en düşük bütçeli hizmet olacağını belirtti. Uber söz konusu hizmet için başkent Kahire’de Eylül ayından beri bazı deneme sürüşleri gerçekleştiriyordu.

Duyurunun Uber’in bölgedeki en büyük rakibi olan Dubai merkezli start-up şirket Careem’in ‘Careem Bus’ adlı bir hizmete başlayacağını açıklamasından bir gün sonra gelmesiyse dikkat çekti. Careem şirketi bu yeni hizmetini yakın bir zamanda Suudi Arabistan ve Pakistan’da da yürürlüğe sokacağını belirtmişti.

Yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip Mısır’da 5 milyon aktif kullanıcı olan Uber’in ülkeye yeni hizmetiyle alakalı 100 milyon dolar’ı aşkın yatırım yaptığı belirtildi. Mısır, araçların yaptığı sefer sayısı bakımından Uber’in dünya üzerindeki en büyük 10 pazarı arasında yer alıyor. Şirketin ülkede yaklaşık 90 bini aşkın sürücüsü bulunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *