Mısır’ın önerisini Hamas kabul etti, Fetih yanaşmadı

Mısır’ın önerisini Hamas kabul etti, Fetih yanaşmadı

Hamas yetkililerinden Hüsam Bedran, uzlaşının uygulanması için Mısır’ın bir program sunduğunu, Hamas’ın bunu kabul ettiğini, Fetih heyetinin ise olumsuz cevap verdiğini söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Hüsam Bedran, çarşamba güna El-Aksa kanalında katıldığı programda yaptığı açıklamada, Mısır’ın uzlaşının uygulanması için bir program sunduğunu, Hamas’ın programı kabul ettiğini ve Fetih’in cevabının ise olumsuz olduğunu ifade etti.

Fetih hareketinden bir heyetin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Kahire ziyaretinin Mısır’ın davetiyle yapıldığını belirten Bedran, ziyaret sırasında başta uzlaşı olmak üzere Filistin halkını ilgilendiren konuların görüşüldüğünü bildirdi.

Bedran, “Mısırlılar bir uygulama programı sundular. Uzlaşı anlaşmalarını yeniden tartışmaya gerek yok. Sorun uygulamada” dedi.

Bedran, Fetih heyetinin cevabının ise olumsuz olduğunu ve Ramallah’a dönerek Filistin Yönetimi Başkanı’na danışmak istedikleri yönünde görüş bildirdiğini öğrendiklerini söyledi. Bölünmüşlüğün iki tarafı kavramının geride kaldığına işaret eden Bedran, şu an bir yanda sadece Fetih ve Filistin Yönetimi’nin olduğunu, diğer tarafta da tüm Filistin halkının ve gruplarının bulunduğunu kaydetti.

Bedran, Fetih liderlerinin Mısır’ın çabalarını boşa çıkarıcı açıklamalarda bulunduklarına dikkat çekti.
Fetih liderlerinden Azzam El-Ahmed, Hamas’ı ve Gazze’yi eleştirerek Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne yeni yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *