Adalet Bakanlığı dizi yapımcıları ile görüştü

Adalet Bakanlığı dizi yapımcıları ile görüştü

‘Uzlaştırma ve arabuluculuk’ konusunun dizilerde anlatılması ve dolayısıyla mahkemelerin yükünün azaltılması amacıyla Bakanlık temsilcileri yapımcılarla görüşmeler gerçekleştirdi.

Yargının iş yükünü azaltan, uyuşmazlıkların mahkemelere taşınmadan çözüme kavuşturulmasını amaçlayan uzlaştırma ve arabuluculuk, dizilere konu olacak. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığının, alternatif çözüm yollarından uzlaştırma ile arabuluculuğun etkinliğinin artırılması ve tanıtılmasına yönelik çalışmaları kapsamında bakanlık temsilcileri, her iki uygulamanın da diziler aracılığıyla ekranlarda da anlatılması, geniş kitlelere ulaştırılabilmesi için yapımcılarla görüşmeler gerçekleştirdi. Dizi yapımcıları ile senaristler, uygulamalar hakkında bilgilendirildi.

Görüşmeler sonrasında Kanal D’de yayımlanan “Çocuklar Duymasın” dizisinin yapımcısı Birol Güven, cezada alternatif çözüm yollarından uzlaştırmayı senaryoya dahil etti. Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çocuklar Duymasın”ın, Türkiye’nin güncel dizilerinden olduğunu ve yaşanan gelişmelerin dizide anlatıldığını savunarak, “Yargının iş yükünü azaltmayı amaçlayan, aralarında niza olan insanların mahkemelik olmadan barışmalarını sağlayan uzlaştırma çok pozitif bir yöntem. Giderek de yaygınlaşıyor. İşte bu nedenlerle alternatif çözüm yöntemlerinden birisi olan uzlaştırmayı senaryomuzda kullanmak istedik.” dedi.

Arabuluculuk

Öte yandan Bakanlık yetkilileri, arabuluculuğun da dizilerde anlatılması için girişimde bulundu. Bu çerçevede de ilerleyen günlerde, TRT’de yayımlanan Ege’nin Hamsisi dizisinde arabuluculuğun nasıl uygulandığı ekranlara taşınacak. Yapımcı Ferhat Eşsiz, “Toplumumuzdaki gelişmeler, değerler dizimizde yer alıyor. Yargıda alternatif çözüm yolları da toplumda giderek daha fazla insanımızın benimsediği bir yöntem. Zaten kültürümüzde de çok önemli bir yeri olan helalleşmenin mantığından beslenen, bunu yasal zemine taşıyan güzel bir uygulama. Biz de senaryomuzda bir vesileyle arabuluculuğu işleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Uzlaştırma ve arabuluculuk süreci nasıl işliyor?

Uzlaştırmada, fail ve mağdur, uzlaştırmacılar eşliğinde görüşmeler gerçekleştiriyor.

Taraflar, görüşmeler sırasında mağdurdan veya suçtan zarar görenden “özür dileme”, “kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma”, “topluma faydalı birey olunmasını sağlayacak programlara katılma”, “maddi ve manevi zararın karşılanması” ve “bağışta bulunma” gibi anlaşma kararı belirliyor.

Bu tür kararlar üzerinde tarafların uzlaşmaya varmaları suretiyle dosyalar sonuçlandırılıyor. Böylece, uzun yargılama süreçleri de sona eriyor.

İşçi-işveren uyuşmazlığında 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilen arabuluculukta da taraflar arabulucular eşliğinde görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Taraflar, mahkemeye gitmeden, uzun yargılama süreçlerinden kurtularak barışçıl ortamlarda yapılan görüşmelerle uyuşmazlıkları çözüme kavuşturuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *