‘Yolcu mutluysa 10.68 avro daha fazla harcıyor’

‘Yolcu mutluysa 10.68 avro daha fazla harcıyor’

Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’unda konuşan TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “En büyük problemimiz, müşteriyle karşı karşıya olan çalışanlarımızı mutlu etmek. Çünkü o çalışanlarımız müşteriyi mutlu ediyor. Müşteriyi mutlu edince ortaklar da parasını kazanıyorlar. Yani en büyük problem insanları mutlu edebilmek.”

İSTANBUL (AA) – Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” ana teması ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Turkcell ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Forum kapsamında TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşan TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yurt içinde ve yurt dışında birçok proje gerçekleştirdiklerini ve hava limanı işletmeciliği yaptıklarını belirterek, bir işi yaparken “uygulama” aşamasının en önemli kısım olduğunu kaydetti.

20 ülkede yatırımlarının bulunduğuna işaret eden Şener, bu süreçte başlarına gelen zorluklar ile başarılarını anlattı.

Şener, daha önce ortaklık yaptığı Hamdi Akın’ın vizyonunun çok geniş, kendisinin de çok iyi bir uygulamacı olduğunu belirterek, “Birbirinize değer katıyorsanız ortak olmalısınız.” dedi.

Sabancı’nın “Sani Şener ile çalışıp arkasından konuşan kimseyi duymadım.” demesi üzerine Şener, “Öncelikle iyi insan olacaksınız. Bir de ulaşılabilir olmak çok önemli. Herkes Sani Şener’e ulaşabilir. İnsanların birbiriyle konuşması çok önemli. TAV’ın kendi Facebook’unu yarattık. 7 bin kişi oraya üye. İnsanlara dokunursanız, hangi kültür olursa olsun insanlığın ortak dilini yakalayıp istediğiniz yöne yönlendirebilirsiniz.” diye konuştu.

Şener, başarıların yanında başarısızlıkların da anlatılması gerektiğini anlatarak, “Ben çok pahalı bir başarısızlık yaşadım. Bankalara borçlanmıştık, 1994 krizinde paraları geri çağırdılar. Öyle bir battım ki çocuklarımın kolej taksitini dahi ödeyemediğim günler oldu.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide bazı sıkıntıların olduğu bir ortamda girişimcilere neler tavsiye edebileceğine ilişkin soru üzerine Şener, “Devam edin. Bunlar geçecek. Biz 1994’ü gördük, 2001’i yaşadık. Bunlar geçecek, tedbirler alınıyor. Siz işinize bakın.” dedi.

“Yüreğiniz şarkı söylüyorsa hayat sizi dansa kaldıracaktır.” sözünün hatırlatılması üzerine Şener, pozitif olunması gerektiğini vurguladı.

Şener, “Her şeyi bilmek kolay değil ama bilmeye çalışmak çok önemli. Beyin o zaman farklı şeyler üretebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Ticari gelirlerin artırılmasının önemine işaret eden Şener, “Ticari gelirleri artırmanın 1 numaralı yolu, yolcunun mutlu olması. Yolcu mutluysa 10,68 avro fazla harcıyor. Yolcuyu nasıl mutlu ederiz? Kuyruklarda fazla beklemeyecek, bilgiye ulaşacak, heyecanını azaltacaksınız. Bunları yaparsanız gelirlerde çok büyük artış oluyor. En büyük problemimiz, müşteriyle karşı karşıya olan çalışanlarımızı mutlu etmek. Çünkü o çalışanlarımız müşteriyi mutlu ediyor. Müşteriyi mutlu edince ortaklar da parasını kazanıyorlar. Yani en büyük problem insanları mutlu edebilmek.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *