Belçika ve İngiliz orduları personel bulamıyor

Belçika ve İngiliz orduları personel bulamıyor

Belçika ordusunda yaş ortalaması 44’e yükselirken, İngilizlerde ise yaş ortalaması o kadar yüksek olmamakla birlikte ordu personel bulmakta zorlanıyor.

BBC’nin haberine göre Belçika ordusu yükselen yaş ortalamasını düşürmek ve gençleri orduya katabilmek için yeni yöntemler aramaya başladı. İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesinin haberine göre ordu, askerlere kışla yerine evlerinde kalma imkanı tanımayı düşünüyor. Bir diğer değişim ise acemi eğitimleri sırasında hafta sonu eve gitme imkanı olacak. Belçika gazetesi Het Nieuwsblad’a konuşan Savunma Bakanlığı Sözcüsü “Askerleri kışla dışında vakit geçirebilmeleri için serbest bırakmayı düşünüyoruz” dedi.

Fakat bu öneri, eski askerlerin tepkisini çekti. Eski bir paraşüt birliği eri olan Danny Lams, “Bir orduyu böyle geliştiremezsiniz” dedi ve ekledi: “Savaşı hanım evlatları değil askerler yapar. Cepheye annelerini özleyen askerlerle gidemezsiniz. Biz eskiden su sızdıran muşambaların altında soğuk zeminde yatardık.” Savunma uzmanı Luc de Vos ise ordunun iş ilanlarına gençlerin itibar etmediğini söyledi. Vos, “Ordu modern topluma ayak uyduruyor ve bu toplum eskisi kadar sert değil” dedi.

İngiliz ordusu personel sıkıntısı yaşıyor

Asker bulmakta zorlanan Belçika ordusunda yaş ortalaması 44 iken İngiliz ordusunda yaş ortalaması 30. Ancak İngiliz ordusu da son dönemde personel sıkıntısı yaşıyor.

İngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesinin politika editörü yardımcısı Steven Swinford’un haberine göre orduda 8 bin 200 personel açığı bulunuyor. Bu, toplam personelin yüzde 5’ine denk. Bu açığın 700’ü ise istihbarat analizi alanında.

Habere göre, çalışan bulmak için özel sektörle rekabet etmek zorunda kalan İngiliz ordusunun, bu pozisyonlara yeterli eleman bulamayacağı düşünülüyor. Gazeteye konuşan bir ordu sözcüsü ise yalnızca geçen yıl 13 binden fazla işe alım yaptıklarını, bu açığı da kapatabileceklerini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *