BM ve AB: Kadınlara daha fazla internet erişimi sağlansın

BM ve AB: Kadınlara daha fazla internet erişimi sağlansın

BM ve AB yetkilileri cinsiyet eşitliği için çok daha fazla kadına internet erişimi sağlanması gerektiğini, aksi halde kız çocuklarının ve kadınların “geri kalacağını” öne sürdü

Dünya genelinde kadın ve erkeklerin eşit olabilmesinin bir yolunun da internet kullanımından geçtiği ileri sürüldü. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin haberine göre uluslararası alanda çalışan uzmanlar, bu nedenle internet erişiminde kadınlara daha fazla internet imkanı ile cinsiyet eşitliği sağlanmasını istediler.

Brüksel’de Çarşamba günü bir araya gelen Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu yetkilileri, dijital teknolojilerin herkesin kullanımına açılmasının önemini vurguladılar.

SOSYAL ENGELLER YIKILMALI!

Avrupa Komisyonu’nun uluslararası işbirliği ve kalkınmadan sorumlu üyesi Neven Mimica, dünya genelinde dört milyarın üzerinde kişinin internete erişimi olmadığını vurguladı. Mimica, “gelişmekte olan ülkelerdeki dijital uçurumu sonlandırmak, herkes için fayda sağlayacak daha varlıklı ve sürdürülebilir toplumlar oluşturmak için önemli” dedi.

Mimica, dijital teknolojilere olan erişimin cinsiyet eşitliği sağlanmasının anahtarı olduğunu savundu.

Avrupa Komisyonu yetkilisi ayrıca eğitim, yeterlilik ve sosyal engellerin yıkılması gerektiğini ifade etti.

İNTERNET ERİŞİMİ OLMAYINCA KADINLAR GERİ KALIYOR!

Benzer görüşleri Brüksel’deki görüşmeye katılan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nden Phumzile Mlambo-Ngcuka da dillendirdi.

Mlambo-Ngcuka, “kız çocukları ve kadınların internete erişimi yoksa, geri kalıyorlar” dedi.

BM yetkilisi, internete erişim imkanının öğrenme üzerinde belirleyici olduğuna dikkat çekerek yoksullukla sadece suya erişim sağlanarak ya da sıhhı tesisler oluşturularak mücadele edilmeyeceğini ileri sürdü. Mlambo-Ngcuka, her zaman teknolojinin de hesaba katılması gerektiğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *