Küresel toplantı G20’de ‘Dijital Ekonomi’ tartışıldı 

Küresel toplantı G20’de ‘Dijital Ekonomi’ tartışıldı 

Arjantin’de yapılan G20 toplantısına katılan Mehmet Şimşek, toplantıda “Dijital ekonomi vergiden muaf olamaz, bu sürdürülebilir değil. Tek taraflı eylem için politik baskılar artmakta.” görüşünün aktarıldığını söyledi.

Karar gazetesinin aktardığına göre, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Arjantin’de katıldığı G20 Bakanlar Toplantısında gündeme gelen konulara ilişkin açıklamada bulundu. Şimşek, toplantıda kripto varlıkların konuşulduğunu belirterek, “Kripto paraların, ‘para’ olarak kabul edilmediği, küresel finansal sistemin şimdilik risk altında olmadığı değerlendirildi” dedi.

Şimşek, kripto paralar konusunda, yasa dışı kullanım da dahil olmak üzere terörizmin finansmanı, kara para aklama gibi ciddi problemlerin bulunduğuna dikkati çekerek, tüketicinin bu anlamda korunmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.

DİJİTAL EKONOMİNİN VERGİLENDİRİLMESİ

Dijitalleşmenin birçok ülkede vergi tabanına yönelik büyük bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Şimşek, G20’de dijital ekonominin vergilendirilmesi konusunun da ele alındığını bildirdi. Şimşek, toplantıda “Dijital ekonomi vergiden muaf olamaz, bu sürdürülebilir değil. Tek taraflı eylem için politik baskılar artmakta.” görüşlerinin aktarıldığını kaydetti.

G20 toplantılarında geleceğe yönelik çalışmalar ile istihdamın geleceğinin gündeme getirildiğini anlatan Şimşek, “Değişim hiç bu kadar hızlı olmamıştı. Bu konuda kaygı yüksek seviyelerde. Ancak halen robotlar kısa zamanda işlerimizi elimizden alacak gibi görünmüyor. Hepimiz daha iyi ve yeni işler için imkanlarımızı geliştirmeliyiz. Ülkeler iş gücü becerileri ile bilim ve teknolojiye daha çok yatırım yapmalı.Yapay zeka daha çok ve kaliteli istihdam vadediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *