Türkiye’den Avrupa Birliği’ne tepki: AB, ‘Tarafsız’ kalamadığını göstermiştir!

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne tepki: AB, ‘Tarafsız’ kalamadığını göstermiştir!

Doğu Akdeniz ve Ege’de Türkiye’nin müdahalesini kınayan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile dayanışmasını tekrarlayan Avrupa Birliği’ne Türkiye’den yanıt verildi: Bu ifadeleri esefle karşılıyoruz!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yazılı açıklama ile Avrupa Birliği’nin kararına tepki gösterildi. Türkiye’nin yaptığı fedakarlıklar hatırlatılarak, Avrupa Birliği’nin tavrının işbirliğinin ilerletilmesine katkı sağlamayacağı bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Dün gece düzenlenen (22 Mart) AB Zirvesinde Türkiye ile ilgili olarak kabul edilen, ülkemizin Doğu Akdeniz ve Ege Denizindeki “yasadışı eylemlerini” kınayan, “Kıbrıs” ve Yunanistan ile “tam dayanışma” içinde bulunulduğunu ifade eden yazımı esefle karşılıyoruz.

Rum/Yunan tezlerini esas alan ve bu tezlerin arkasına sığınan bazı diğer ülkelere de fırsat yaratan bu yazımın kabul edilmesi mümkün değildir.

AB’nin, desteklediği görüşlerin haklılığına ve meşruiyetine bakmaksızın, yalnızca üyelik statüsünden dolayı bir ülkeye koşulsuz destek vermesi, Kıbrıs konusunda tarafsız kalamadığının göstergesidir. Bu tutumu devam ettiği sürece AB’nin, Kıbrıs meselesinde herhangi bir üçüncü taraf olarak bile kabul edilmesi mümkün değildir.

AB’nin içindeki NATO müttefiklerimizin, kendileri için de tehdit teşkil eden terörist unsurlarla türlü fedakarlıklarla mücadele eden Türkiye’ye karşı dayanışmadan uzak bir söylem benimserken, GKRY’nin uluslararası normlarla bağdaşmayan tasarruflarını desteklemelerini yadırgıyoruz.

Türkiye, AB ile ilişkilerinde olumlu bir gündem yaratmaya çalışırken, AB’nin bazı üyelerin baskısıyla bu tarz kararlar alması işbirliğimizin ilerletilmesine katkı sağlamayacaktır.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *