Altaylı: ‘Bahçeli’nin yaptığı, malumu ilamdı sadece’

Altaylı: ‘Bahçeli’nin yaptığı, malumu ilamdı sadece’

“Bu sistemde seçimden sonra koltuk pazarlığına dönüşen ve Türkiye’ye zaman kaybettiren koalisyon pazarlıkları olmayacak. Koalisyonlar, seçimden sonra değil, seçimden önce kurulacak ve seçmen hangi koalisyona oy vereceğini baştan bilecek”

Devlet Bahçeli’nin 2019’da kimi destekleyeceğini açıklaması ile başlayan tartışmayı farklı bir yönden değerlendiren Fatih Altaylı, “Bahçeli, sistemi iyi anlamış” diye yazdı. Habertürk’teki yazısının bir bölümünde bu konuya değinen Altaylı, artık pazarlıkların seçimlerden önce yapılacağını ve seçmenin de kime oy vereceğini bileceğini savundu. Şöyle diyor Altaylı:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti ile paralel hareket edeceklerini açıklayıp ilk seçimlerde AK Parti adayını, yani büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini söyleyince ortalık bir sallandı.

Oysa Bahçeli’nin yaptığı, malumu ilamdı sadece.

Ahmet Hakan dostumuz, bu durum üzerine dünkü köşesinde, “E, hani Cumhurbaşkanlığı sistemi gelince koalisyonlar olmayacaktı. Bak işte koalisyon” diye yazdı.

Görülen o ki, kendi programlarında bile defalarca tartıştırdığı başkanlık sistemi konuşmalarını ya dinlememiş, ya anlamamış.

Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti’yi destekleyeceğini açıklaması, tam da bu sistemin öngördüğü ve net bir biçimde açıklanan bir konuydu.

Referandum öncesi başkanlık sistemini destekleyen taraflar tam da bunu söylüyorlardı:

“Bu sistemde seçimden sonra koltuk pazarlığına dönüşen ve Türkiye’ye zaman kaybettiren koalisyon pazarlıkları olmayacak. Koalisyonlar, seçimden sonra değil, seçimden önce kurulacak ve seçmen hangi koalisyona oy vereceğini baştan bilecek” diyorlardı.

Bu doğru bir yaklaşımdı üstelik.

Seçimlerden önce AK Parti’ye ağzına gelen tüm hakaretleri sıralayıp seçimden sonra AK Parti’yle koalisyon kurmak mümkün olmayacaktı.

Ya da seçmenine herhangi bir partiye veya görüşe karşı olduğunu söyleyerek oy alıp, sonra o parti ve o görüşle ortak olmak tarihe karışacaktı.

Bu nedenle MHP’nin “Seçim öncesi koalisyon” açıklaması tam da bu sistemin istediği ve kurulan yapının ruhunda olan bir şey.

AK Parti sözcüleri bile referandum öncesi, “Tek başımıza yüzde 50 alamayacağımız zaman mecburen uzlaşılar arayacağız” diyorlardı hep.

Belli ki, Devlet Bahçeli ile bir uzlaşı sağladılar.

Bunda bir yanlış yok.

Siyaseten doğru mudur, değil midir bilemem.

Sonuç olarak bu tavrını seçmenine anlatıp onları ikna etmek zorunda kalacak olan kişi ben değilim, Devlet Bahçeli…

Bu işbirliği parlamento seçimine yansımaz ise o zaman ne olacağı ayrı bir soru!

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *