RTÜK çocukların şortlu dans ettirilmesine ceza kesti

RTÜK çocukların şortlu dans ettirilmesine ceza kesti

RTÜK, Türkiye’nin en çok izlediği programlardan ‘Yetenek Sizsiniz’de 7-11 yaş aralığındaki kız çocuklarını şort giydirerek sahneye çıkarıp şov objesi olarak kullanan TV 8’e para cezası verdi. RTÜK kararını ‘toplumsal değer yargıları’na dayandırdı.

TV 8’de yayınlanan “Yetenek Sizsiniz” programında yaşları 7 ila 11 arasında değişen küçük kız çocukların şortlu dans gösterisi RTÜK’te tartışmaya neden olmuştu.

Çocuk ve gençlerin izleyebileceği saatler olduğu için!

Akşam gazetesinin haberine göre kanalın, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verildi. Bu program nedeniyle kanala reklam gelirinin yüzde 2’sine denk gelecek bir para cezası verildi. Bu ceza da yaklaşık 1 milyon liraya tekabül ediyor.

RTÜK, müzik kanallarında yayınlanan Hadise’nin “Sıfır Tolerans” klibi nedeniyle; Power Türk, Dream Türk, Viva, Kral Pop kanallarına reklam gelirinin yüzde 2’si kadar para cezası verdi. Kanalın, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verildi.

Söz konusu video ile ilgili vatandaşlardan da çok sayıda şikayet geldi. Bu şikayetler de klibin erotik filmin bir tık altında olduğu, kaldırılması ya da gece yarısı gösterilmesi talebi yer aldı. Yayın saatinin çocukların ekran başında oldukları bir saat olması bu itirazları güçlendirmekte olup, çocukların yayınlardan olumsuz etkilendikleri somut bir şekilde dile getirilmiştir.

Müzik kliplerinin oluşum aşamasında toplumların değer yargılarının yanı sıra evrensel olarak korunan çocukların bu yayınlardan nasıl etkileneceği mutlaka hesap edilmelidir. Son zamanlarda gerek yerli gerekse yabancı yapımlarda, video kliplerin zaman zaman müzik parçasını gölgede bırakır şekilde ve müzik parçası ile hiçbir bağlantı kurulamayacak kullanımlarla cinsellik ve erotik görüntülere yer verildiği de görülmektedir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

 • ersin ertuğrul
  4 Ocak 2018, 16:56

  Genel olarak Doğu toplumlarına, hususi olarak da Musluman toplumlarina birkaç yuzyildir hem fiziki/askeri hem de manevi/fikri/ideolojik tahakküm soz konusu. Bu toplumlar Batılılar gözünde "modernleştirilmesi gereken bir böcekten" farksız…

  Söz konusu tahakkum yalnızca Batılı emperyal devletler eliyle icra edilmemekte. Onlarin yerelde acenteliğini yapan aydinlar, entelektueller ve munevverler bulunmaktadir.

  Musluman halklara model olsun diye zikredilen Batı’lilarin siciliyse hem gecmis hem de bugun icin pek temiz sayılmaz. Batililarin yerli muhibbilerinin görmezden geldikleri bir husustur bu…

  Yukarıda yayımlanan haber, muslumanlara ahlak dersi vermeye çalışan Batı muhibbilerinin trajik durumuna bir örnektir sadece…

  REPLY