Mukaddes Özkan

Mustafa Bozacı

 • İmanometre
  İmanometre0

  Verdiklerimize bakınca, aldıklarımızın (esasında bize lütuf görülenlerin/ bağışlananların!) bir esamisinden bahsedilebilir mi? Dinimiz böylesi bir pazarlığa açık mıdır hem?

Elif İsmailoğlu

Yakup Döğer

 • Kaos ve Düzen
  Kaos ve Düzen2

  Modern iktidarların temellerini atan en önemli düşünürlerden Machiavelli, kiliseyle devletin bağlarını koparmak üzere ortaya attığı fikirleriyle, yeni iktidar oluşumunun da temellerini kurguluyordu. Machiavelli yeni devlet felsefesinde devleti kuracaklara akıl verirken, “İstediğinizi yapabilirsiniz”, “artık hiç kimseye hesap verici değiliz” diyordu…

Murat Kirişçi

 • Hayatımız Yapay Zekâ
  Hayatımız Yapay Zekâ3

  “Yapay zekâ bir devrim olduğundan insanlık tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır. Yapay zekâ, önceyi yok ediyor, tarihi, coğrafyayı, dinleri, dilleri, ekonomileri, ulus devletleri, sosyal hayatı vs. Yırtıcı kapitalizmin tanımlı olduğu modern dönemlerden yıkıcı kapitalizme geçiş yapıldı. Evet, yıkıcı!”

Atasoy Müftüoğlu

 • Popülizmler Hiçbir Umuda Yer Bırakmıyor
  Popülizmler Hiçbir Umuda Yer Bırakmıyor0

  Öteki üreten bir kültür, öteki üreten bir uygarlık, insanilik/ahlakilik/vicdanilik iddiasında bulunamaz. Öteki üreten, öteki icat eden, imal eden bir zihniyet, öteki’ne hayat hakkı tanımamak üzere ayrımcı bir dil, ayrımcı bir dünya görüşü ve politika oluşturur.

Şükrü Hüseyinoğlu

İlyas Yorulmaz

 • Allah Sevgisi ve Allah’ın Sevmesi
  Allah Sevgisi ve Allah’ın Sevmesi

  Sevgi her insanın içine yerleştirilmiş ve diğer insanların ulaşamayacağı, yalnızca Allah’ın bildiği, Allah’dan saklanamayacak içsel bir duygu. Her şeyin ölçüsü olduğu gibi sevginin de bir ölçüsü olduğu muhakkak.

Okuyucudan Gelenler

 • Minimal Sizsiniz
  Minimal Sizsiniz0

  Dolayısıyla minimalizmde ve “İslam’da sadelik” veya “sade hayat” arasında büyük bir benzerlik olmasına rağmen fikri konuda ayrıştıklarından uç denebilecek kadar farklar da mevcuttur.

Hüseyin Alan

Mehmed Durmuş

Gülbahar Ay Satan

Mustafa Atav

Hikmet Ertürk

 • Nasıl Bir Eş…
  Nasıl Bir Eş…0

  Elbette kalplerin birleşebilmesi için aralarında inanç ve istikamet birliği bulunmalıdır. Çünkü evlilik Müslüman kadın ve erkek için en içten en köklü en güçlü bağdır. Fakat bu birliktelikte kesinlikle bir inanç ve istikamet birliği bulunmalıdır. Yoksa böylesi dikkat edilmeyen evliliklerin nasıl sonuçlandığını hep birlikte görmekteyiz.